Tęsknota za dawnymi czasami trwa. Przed Wami druga część zdjęć przedwojennego Gdańska Wrzeszcza.

stary wrzeszcz zdjęcia

Tęsknota za dawnymi czasami trwa. Przed Wami druga część zdjęć przedwojennego Gdańska Wrzeszcza.

Zobacz koniecznie pierwszą i trzecią część cyklu!

Gdańsk jest piękny, ale kiedyś był piękniejszy – jestem o tym święcie przekonany i kolejne inwestycje, budowy czy rewitalizacje tego nie zmienią. Koronnym tego przykładem jest właśnie Gdańsk Wrzeszcz. Kilka tygodni temu pokazałem Wam jak kiedyś wyglądała główna arteria tej dzielnicy i całego miasta, czyli al. Grunwaldzka i Zwycięstwa. Spodobało się, więc przedstawiam drugą część.

Tym razem zająłem się szukaniem perełek wśród zdjęć innych części Wrzeszcza, zarówno Dolnego, jak i Górnego. Większość z budynków na poniższych fotografiach istnieje do dziś, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że kiedyś były ładniejsze, bardziej zadbane, czuć tam po prostu wyjątkowy klimat. A może to po prostu nostalgia? Tak czy siak, celowo kontynuuję nazwę cyklu „Tego Wrzeszcza już nie ma”.

Z premedytacją nie podpisałem zdjęć (chociaż część ma niemieckie napisy) – mam nadzieję, że spędzicie trochę czasu próbując rozszyfrować te miejsca, a przy okazji przeniesiecie się w czasie te kilkadziesiąt lat wstecz :) Czekam na komentarze – piszcie jakie miejsca odnaleźliście na zdjęciach!

Miłej zabawy!

 • Pingback: Tego Wrzeszcza już nie ma - ohmydeer()

 • 1234

  Niemcy i Rosjanie burzyli co sięda gdzie się ta. Polacy natomiast odbudowywali i rekonstruowali co się da. Wole obecny Polski Gdańsk.

  • Hmmm jakby nie patrzeć, część z tych budynków wybudowali jednak Niemcy, więc niekoniecznie się z Tobą zgadzam :)

   • Robert Majczyna

    Ale z każdego miasta podczas wojny robili twierdzę. Stosowali taktykę spalonej ziemi. Zobacz sobie zdjeia Gdańska, Szczecina i Wrocławia z 1945 roku

 • Pingback: Tego Wrzeszcza już nie ma 3 [stare zdjęcia] - ohmydeer()

 • IronFloyd

  Wino, pianino, laski gorące – Drugie Liceum Ogólnokształcące :)

 • Kaz

  Poszukuję zdjęć dawnej Politechnicznej – może ktoś, coś :) kaztazz@o2.pl