pendo2

Jakiś czas temu miałem przyjemność przetestować Pendolino. I wprawdzie o tym pociągu napisano już (prawie) wszystko, to postaram się odpowiedzieć na pytanie „czy warto?”.

Zatem, czy warto? Jak to często bywa, odpowiedź brzmi „zależy”.

Po pierwsze, Pendolino trasę Gdańsk-Warszawa przemierza w plus/minus trzy godziny, czyli jakieś dwie godziny szybciej niż PolskiBus.com, którym dotychczas jeździłem do stolicy. Jeśli dodamy do tego fakt, że z Młocin trzeba jeszcze dojechać do centrum, a tam zazwyczaj się kieruję, to robi się już całkiem spora przewaga.

Po drugie, komfort jazdy jest nieporównywalnie wyższy niż w busie czy TLK. O samochodzie nie wspominam, bo to już indywidualna sprawa, ja osobiście wolę się wygodnie rozsiąść z książką lub laptopem, niż przez kilka godzin jechać ze wzrokiem wbitym w drogę. Wracając do warunków jazdy Pendolino, to są po prostu idealne. Czysto, dużo miejsca, półka na laptopa, kieszeń na duperele, schludne toalety, ciepło, cicho (!!!)… wymieniać można długo, w skrócie – jest po prostu komfortowo. Gdy pierwszy raz rozsiadłem się w całkiem wygodnym fotelu pomyślałem sobie „kurde, takie coś w polskiej kolei? No nie może być”.  Jestem ciekaw tylko różnicy w pierwszej i drugiej klasie, ale przekonam się przy najbliższej podróży, bo cenowo to (w tym konkretnym przypadku) 20 zł. różnicy, które jestem w stanie wydać, by to sprawdzić :) Podsumowując, jest po prostu mega wygodnie, a to już coś, bo chociaż PolskiBus.com bardzo lubię, to jednak miejsca na nogi trochę brakuje.

Wreszcie trzecie i chyba najważniejsze – cena. Pendolino nie jest opcją dla osób, które decydują się na spontaniczną podróż i nie chcą zbyt dużo zapłacić. Kupując bilet z dnia na dzień musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 150 zł. i więcej. W przypadku busa, to maksymalnie 50 zł., a często połowę mniej, więc to spora różnica. Z drugiej strony, jeśli planujemy podróż wcześniej, to bilet na Pendolino możemy kupić za 49 zł. (limitowana pula 20 biletów), co jest już spoko ceną. Chociaż jest też trzecia strona, za busa często w takim przypadku zapłacimy tylko 2-5 zł., więc nadal różnica jest kolosalna, o ile nie zależy nam na szybkości przejazdu.

Podsumowując, Pendolino to komfort i szybkość, ale też stosunkowo wysoka cena. Jeśli zależy nam na czasie, albo możemy wcześniej zaplanować podróż, to jest to opcja idealna. W zasadzie niczego nie mogę mu zarzucić. A wysokie ceny? Cóż, za jakość trzeba zapłacić.

page

fot. główna: Jjajjo/CC/wikimedia.org