Pierwszy bar z hummusem wreszcie otwarty!

hummusland gdańsk

Gdańsk wzbogacił się o kolejne ciekawe miejsce na gastronomicznej mapie. Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza (o której pisałem w tekście: Dzięki Browarowi Gdańskiemu Wrzeszcz będzie nowym centrum) przynosi kolejny efekt – nową knajpę serwującą hummus i falafel. To kolejny lokal w tym miejscu obok m.in. Knödel (przeczytaj recenzję!), Kurhausu, Fukafe czy Avocado.

Hummusland jest bardzo niepozorny. Mieści się przy rondzie, na dole ul. Wajdeloty. Mały lokal jest bardzo przyjemnie urządzony, dominuje minimalizm, z nadal modnymi europaletami i odkrytymi ścianami. Miejsca nie ma zbyt wiele, więc czasem trzeba będzie trochę poczekać, by usiąść i delektować się bliskowschodnimi specjałami.

A specjały są na bardzo dobrym poziomie. Do wyboru mamy kilka rodzajów hummusu – naturalny i smakowe wersje (np. chrzanowy, pomidorowy, paprykowy i buraczany). Każda porcja z pitą z pobliskiej piekarni i dodatkami dla chętnych. Oprócz hummusu, można zamówić również falafel, zupę i libańską sałatkę tabbouleh.

Ja próbowałem naturalnego hummusu i paprykowego. Ten pierwszy był znacznie lepszy, chociaż wersję smakową też warto spróbować z ciekawości. Obie były bardzo dobrze przyprawione, aromatyczne i… duże. Porcje w Hummuslandzie powinny zadowolić nawet najgłodniejszych. Jeśli chodzi o ceny, to w zależności od wersji zapłacimy 14-17 zł., czyli całkiem przyzwoicie. Falafel też był bardzo smaczny, czuć, że właściciele i kucharze wiedzą co to kuchnia bliskowschodnia, a nie tylko starają się ją naśladować.

Cieszę się, że w Trójmieście wreszcie powstał bar z hummusem, który jest przecież bardzo popularny, nie tylko na zachodzie, ale także w innych polskich miastach. Tego typu miejsca są oblegane np. w Warszawie. Kilka dni temu odwiedziłem m.in. BeKeF (mieści się przy ul. Hożej 40) i tamtejszy hummus jest po prostu genialny. Ten gdański jest dobry, ale trochę mu jednak brakuje do tego warszawskiego. Jeśli będziecie w stolicy, odwiedźcie koniecznie lokal prowadzony przez rodowitego Izraelczyka, który zresztą przygotowuje wszystko sam. Pycha!

Hummusland, Gdańsk: ul. Wajdeloty 3. Otwarte od poniedziałku do niedzieli w godz. 12-20. Tel. 515759434